ពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលស្ដីពី "ការស្វែងរកទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា"
ភ្នំពេញ៖ នារសៀលថ្ងៃទី ២៩ ខែ មីនា ឆ្នាំ ២០២៣ វេលាម៉ោង ២:០០ រសៀល ដល់ម៉ោង ៥:០០ រសៀល នៅសណ្ឋាគារ Oakwood Premier Phnom Penh គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល, មជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងក្រុមហ៊ុន META បានសហការរៀបចំពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការកម្មវិធីបណ្ដុះ-បណ្ដាលស្ដីពី “ការស្វែងរកទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា” ។ ពិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងសមាគម, ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងវិស័យឯកជន  សរុបប្រមាណ ១០០ នាក់។
កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាល “ការស្វែងរកទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា” គឺជាកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលដែលមានរយៈពេល ៨ សប្ដាហ៍ ដែលត្រូវបានសហការរៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការ សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល, មជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” និងក្រុមហ៊ុន META។ វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ ត្រូវបានរៀបចំក្នុងគោលបំណងសំខាន់ៗ ចំនួន ៤៖ (១) បង្កើនការយល់ដឹងទូលំទូលាយពីការស្វែងរកទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម និងតួនាទីរបស់វានៅក្នុងបរិយាកាសអាជីវកម្មនាពេលបច្ចុប្បន្ន, (២) បង្កើនជំនាញ និងចំណេះដឹងចាំបាច់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ និងអនុវត្តយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់, (៣) យល់ដឹងអំពីរបៀបបង្កើត និងរៀបចំមាតិកាដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងទាក់ទាញ ដែលស្របតាមគោលដៅប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមរបស់ខ្លួន, និង (៤) យល់ដឹងអំពីរបៀបបង្កើត និងចូលរួមជាមួយសហគមន៍លើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ នឹងរៀបចំឡើងចំនួន ២លើក ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ ដែលលើកទី១ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី ២ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៣ ដល់ថ្ងៃទី ២៣ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៣ និងលើកទី២ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី ១ ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២៣ ដល់ថ្ងៃទី ២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយរំពឹងថានឹងផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ ទៅដល់សហគ្រាសសរុបចំនួន ១០០ ក្នុងការ កសាងបណ្ដាញទំនាក់ទំនង និងការអភិវឌ្ឍចំណេះដឹង និងជំនាញទីផ្សារឌីជីថលនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា។
ពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការនេះ ត្រូវបានចាប់ផ្ដើមដំណើរការដោយមតិស្វាគមន៍របស់ លោកបណ្ឌិត ហេង ភក្ដី អ្នកគ្រប់គ្រងគោលនយោបាយសាធារណៈនៃក្រុមហ៊ុន META និងសុន្ទរកថាបើករបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល។ ក្នុងការថ្លែងសុន្ទរកថាបើកនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានលើកឡើងពីសក្ដានុពល និងកាលានុវត្តភាពនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលក្នុងការបង្កើនផលិតភាព និងប្រសិទ្ធ-ភាពនៃការធ្វើប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម និងការពង្រីកទីផ្សារអាជីវកម្មក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល សម្រាប់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម។
ក្នុងដំណើរការនៃពិធីដាក់ដំណើរការនេះដែរ,  វាគ្មិនកិត្តិយស ដែលជាម្ចាស់សហគ្រាស និងអ្នកជំនាញ បានចូលរួមចែករំលែកនូវបទពិសោធន៍ជាក់ស្ដែងទាក់ទងទៅនឹងការអនុវត្តការស្វែងរកទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ សង្គម ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃ ក៏ដូចជាការលើកឡើងនូវទស្សនៈមួយចំនួនលើសារៈសំខាន់នៃការធ្វើទីផ្សារបែបឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។ ជាមួយគ្នានេះដែរ, ពិធីដាក់ដំណើរការនេះក៏មានការធ្វើបទបង្ហាញអំពីកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាល រួមមានទិដ្ឋភាពទូទៅនៃកម្មវិធី, ម៉ូឌែលវគ្គសិក្សា និងកាលវិភាគសិក្សា, អត្ថប្រយោជន៍, លក្ខន្តិកៈ និងតម្រូវការក្នុងការចូលរួមនៃកម្មវិធី អមជាមួយនឹងការសួរសំណួរជាច្រើនពីអ្នកចូលរួមរបស់យើងផងដែរ។
ជាកិច្ចបញ្ចប់, ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ អគ្គលេខាធិការរងនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន   គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល បានអញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថាបិទដោយគូសរំលេចពីសារៈប្រយោជន៍មួយចំនួនរបស់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល ក្នុងការបង្កើនសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងផ្នែកការធ្វើទីផ្សារបែបឌីជីថល ដល់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ដើម្បីដំណើរការអាជីវកម្មប្រកបដោយភាពជោគជ័យ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ក៏បានលើកទឹកចិត្តសហគ្រាសទាំងអស់ចូលរួម និងផ្សព្វផ្សាយវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលនេះ ដើម្បីទទួលបាននូវព័ត៌មាន និងចំណេះដឹងបន្ថែមពីអ្នកជំនាញច្បាស់លាស់ ដើម្បីយកទៅអនុវត្ត និងដំណើរការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនកាន់តែប្រសើរ។
ពិធីដាក់ដំណើរការនេះបានប្រព្រឹត្តទៅយ៉ាងរលូន និងទទួលបានលទ្ធផលគាប់ប្រសើរដូចការរំពឹងទុកថែមទាំងទទួលបានធាតុចូលល្អៗជាច្រើន តាមរយៈការពិភាក្សា, ការចែករំលែកទស្សនាទាន, គំនិតនវានុវត្តន៍ និងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងពីវាគ្មិនកិត្តិយស និងអ្នកចូលរួមទាំងអស់។
សូមចូលទៅកាន់ www.digitaleconomy.gov.kh/trainings/digital-marketing ដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែមពីវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលខាងលើ និងធ្វើការចុះឈ្មោះ។ សម្រាប់ការស្រាយចម្ងល់ផ្សេងទៀត សូមផ្ញើសារមកកាន់ទំព័រហេ្វសប៊ុកផ្លូវការ

The Official Launch of the Training Program on “Digital Marketing on Social Media for Cambodia’s Enterprises”
Phnom Penh: On March 29, 2022, from 2 pm to 5 pm, Digital Economy and Business Committee (DEBC), Techo Startup Center (TSC), and Meta company co-organized the official launch of the training program on "Digital Marketing on Social Media for Cambodia's Enterprises" at Oakwood Premier Phnom Penh. This event was presided over by His Excellency Dr. Kong Marry, Under Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance and Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee, with the participation of around 100 representatives from the relevant enterprises associations, institutions, and private sector.
Notably, "Digital Marketing on Social Media for Cambodia’s Enterprises" is an 8-week training program organized by the Digital Economy and Business Committee (DEBC) in partnership with Techo Startup Center (TSC) and Meta company. The training program aimed to deliver four key objectives: (1) to provide trainees with a comprehensive understanding of social media marketing and its role in today’s business environment, (2) to equip trainees with the skills and knowledge necessary to develop and implement effective social media marketing strategies, (3) to teach trainees how to create and curate high-quality, engaging content that aligns with their social media goals, and (4) to teach trainees how to build and engage with a community on social media. This training program will be offered in 2 cohorts in 2023. The first cohort starts from May 02, 2023, to June 23, 2023, and the second begins from August 01, 2023, to September 22, 2023, with expected impacts to a total of 100 enterprises in building a professional network and developing digital marketing skill Cambodia’s digital economy.
The official launch was embarked upon by a welcoming speech from Dr. Heng Pheakdey, Public Policy Manager of Meta, and an opening speech from H.E. Dr. Kong Marry, Under Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance and Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee. In the opening speech, His Excellency highlighted the potential and opportunities in using digital technology to increase productivity and efficiency of business operations and expand the business market in the digital economy and business sector for micro, small, and medium enterprises.
During the official launch, our guest speakers, who are business owner and digital marketing specialist, shared their hands-on experiences in utilizing digital marketing on social media to run day- to-day business and also highlighted some perspectives on the importance of digital marketing for enterprises during the digital era. In addition to this, the official launch also included a presentation on the training program, such as a program overview, course modules and timeline, benefits, application eligibility, and requirements along with many questions from our participants.
Lastly, H.E. Dr. Chhieng Vanmunin, Deputy Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee, provided a closing speech, emphasizing the benefits of the training program in strengthening capacity building and digital marketing knowledge for Small and Medium Enterprises to run a successful business. Furthermore, H.E. Dr. Chhieng Vanmunin also encouraged all enterprises to participate in and disseminate this training program to get more information and knowledge from the specialist in order to practice and run their business effectively.
As a result, the workshop ran smoothly and achieved the expected outputs and useful inputs through lively discussion and the sharing of innovative ideas and experiences.
Please visit our website www.digitaleconomy.gov.kh/trainings/digital-marketing to learn more about the above and to register. For further questions, please send us a message to the official Facebook pages