ពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី “ការពង្រឹងជំនាញធុរកិច្ចឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា”
ភ្នំពេញ៖ នារសៀលថ្ងៃទី ៣០ ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២៤ វេលាម៉ោង ២:៣០ រសៀល ដល់ម៉ោង ៤:០០ រសៀល នៅអគារមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច, គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល,ក្រោមការឧបត្ថម្ភដោយមូលនិធិ ស.អ. នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង ទូរគមនាគមន៍ បានរៀបចំពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី “ការពង្រឹងជំនាញធុរកិច្ចឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា” ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ លោកជំទាវ ផល ម៉ារីណា អគ្គលេខាធិការរង នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីជីថល និង លោកស្រី យិន ហួតអេលី ប្រធាននាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យ តាមដាន និង វាយតម្លៃ នៃគណ:កម្មាធិការរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល និង ជាសមាជិកក្រុមការងារសេនាធិការដ្ឋានបច្ចេកទេស នៃ គ.ស.អ នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង ទូរគមនាគមន៍។

Graduation ceremony on the training program called "Empowering Digital Business Skills for Cambodia’s Enterprises”.
Phnom Penh: On the afternoon of 30 August, 2024, the Digital Economy and Business Committee, with funding from the CBRD Fund under the Ministry of Posts and Telecommunications, hosted a graduation ceremony on the training program called "Empowering Digital Business Skills for Cambodia’s Enterprises”. The event was presided over by H.E. Phal Marina, Deputy Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee, and Mrs. Yin Houtely Director of the Department of Monitoring and Evaluation of the Digital Government Committee, and Member of the Technical Working Group of the Capacity Building, Research and Development Fund of the Ministry of Post and Telecommunications.