សិក្ខាសាលាស្តីពី “ថ្នាលគ្រឹះឌីជីថលកម្ពុជា”
ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី ០៨ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ, គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល និង មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយមួយស្តីពី “ថ្នាលគ្រឹះឌីជីថលកម្ពុជា” នៅសណ្ឋាគារភ្នំពេញ (Phnom Penh Hotel) ។ សិក្ខាសាលានេះបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង ហិរញ្ញវត្ថុ និង ជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ និង មន្រ្តីរាជការពីក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងអង្គភាពក្រោមឱវាទក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហរិញ្ញវត្ថុ សរុបប្រមាណ ១២០ រូប ។ សិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងផ្សព្វផ្សាយ និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង ក៏ដូចជាការប្រើប្រាស់ថ្នាល CamDX, ថ្នាល CamDigiKey និង បច្ចេកវិទ្យាហត្ថលេខាឌីជីថល (Digital Signature) ក្នុងវិស័យសាធារណៈ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី បានអញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះ ដោយបានគូសរំលេចអំពីសារៈ-សំខាន់ អត្ថប្រយោជន៍ និងនិរន្តភាពនៃថ្នាលគ្រឹះឌីជីថលសំខាន់ទាំង៣ ដែលស្របទៅនឹងគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សំដៅលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ដើម្បីផ្តល់កំណើនដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងផ្តល់សេវាសាធារណៈកាន់តែប្រសើរ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ នៅក្នុងសិក្ខាសាលានេះ, ប្រធានបទសំខាន់ទាំង៣ ត្រូវបានលើកយកមកធ្វើបទបង្ហាញដោយវាគ្មិនកិត្តិយស រួមមាន លោក យិន កក់ផឹង អំពីថ្នាល CamDX, លោក ទិត្យ ដារ៉ាយ៉ុង អំពីថ្នាល CamDigiKey និង លោក ប៉េង ឆ័យឡេង អំពីហត្ថលេខាឌីជីថល ដោយមានការចូលរួមយ៉ាងផុលផុស ក្នុងវេទិកាសំណួរ-ចម្លើយ រវាងវាគ្មិនកិត្តិយស និងអ្នកចូលរួម ផងដែរ បន្ទាប់ពីការធ្វើបទបង្ហាញអំពីប្រធានបទនីមួយៗ ។
សូមគូសបញ្ជាក់ដែរថា ក្នុងរយៈពេល ២ឆ្នាំ កន្លងទៅ, ថ្នាល CamDX បានពង្រីកវិសាលភាពប្រើប្រាស់ទៅកាន់សេវាសាធារណៈដូចជា ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីអាជីវកម្មតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានដំណាក់កាលទី១ និង ដំណាក់-កាលទី២, ប្រព័ន្ធវាយតម្លៃហានិភ័យអ្នកដំណើរតាមផ្លូវអាកាស(GTAS), ប្រព័ន្ធស្នើសុំលិខិតបញ្ជាក់លើការធានាអញ្ជើញ សម្រាប់វិនិយោគិនដែលធ្វើដំណើរចូលមកប្រទេសកម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ (ត្រូវបានផ្អាកដំណើរការរួចទៅហើយដោយសារស្ថានភាពប្រសើរឡើងនៃជំងឺកូវីដ-១៩) និង ប្រព័ន្ធសម្គាល់អត្ត-សញ្ញាណអតិថិជនឌីជីថល (e-KYC) ។

Workshop on “Cambodia Digital Enablers”
Phnom Penh: On September 8, 2022, at the Phnom Penh Hotel, the Ministry of Economy and Finance, the Digital Economy and Business Committee, and the Techno Startup Centre co-organized the workshop on “Cambodia Digital Enablers.”. This workshop was presided by H.E. Dr. Kong Marry, Under Secretary of State, Ministry of Economy and Finance, and Secretary General, General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee, with the participation of top government officials, officials from relevant ministries and institutions and organizations under the Ministry of Economy and Finance in a total of 120.​ The primary purpose of the workshop is to promote and raise digital awareness and the use of Cambodia Digital Enablers, including Cambodia Data Exchange (CamDX), CamDigiKey, and Digital Signature.
H.E. Dr. Kong Mary delivered a keynote address highlighting the importance, benefits, and sustainability of the three key digital foundations in line with the Royal Government of Cambodia's Digital Economy and Society policy. This policy aims to promote the greater use of digital technology to provide growth for the national economy and more efficient public services. In this workshop, there were three presentations such as CamDX by Mr. Yin Kak Pheng, CamDigiKey by Mr. Tit Dara Yong, and Digital Signature by Mr. Peng Chhay Leng, with active participation in the questions and answers forum between the guest speaker and the participants after the presentation on each topic.
It should be noted that over the past two years, CamDX has expanded its reach to public services such as the first and second phases of the Online Business Registration System through the information technology platform and the Global Travel Assessment System (GTAS), the system of validation application on guarantee an invitation to ease the travel of investors visiting Cambodia during the Covid-19 Outbreak (already postponed due to the Covid-19) and Electronic Know Your Customer (e-KYC).