សិក្ខាសាលាស្តីពី តួនាទីវិស័យធានារ៉ាប់រង និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី ១៥ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២២ គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីថល, និយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា និងសមាគមធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីពី “តួនាទីនៃវិស័យធានារ៉ាប់រង និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា” ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម រស់សីលវ៉ា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង ហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានក្រុមការងាររៀបចំសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាព្រមទាំងមានការចូលរួមពី ថ្នាក់ដឹកនាំ, មន្ត្រីរាជការ, និងតំណាងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង, ធនាគារ, គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ, និងស្ថាប័នឯកជន សរុបចំនួន ១២៤ រូប។
សិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង៤ សំខាន់ៗ (១) បន្តប្រមូលធាតុចូលល្អៗបន្ថែម និងជាក់លាក់លើវិស័យធានារ៉ាប់រង, (២) ផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងក្របខណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិកម្ពុជាទាក់ទងនឹងឌីជីថលូបនីយកម្មក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រង, (៣) កំណត់និន្នាការបច្ចុប្បន្ន បញ្ហាប្រឈម និងកាលានុវត្តភាពក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា, និង (៤) កំណត់តួនាទីរបស់ថ្នាលឌីជីថលផ្លាស់ប្ដូរទិន្នន័យផ្សេងៗនៅកម្ពុជាសម្រាប់វិស័យធានារ៉ាប់រង។
នៅក្នុងឱកាសដ៏វិសេសវិសាលនោះ ឯកឧត្តម រស់សីលវ៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា “ទោះបីជាវិស័យធានារ៉ាប់រងបាននឹងកំពុងរីកចម្រើន និងមានសក្ដានុពលយ៉ាងណាក្តី, បច្ចេកទេសវិទ្យាធានារ៉ាប់រងក្នុងប្រទេសកម្ពុជានៅមានភាពក្មេងខ្ចីនៅឡើយ និងកំពុងជួបប្រទះនូវបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនផងដែរ រួមមាន៖ កង្វះខាតនូវក្របខណ្ឌបទប្បញ្ញាត្តិក្នុងការគ្រប់គ្រងលើអាជីវកម្មធានារ៉ាប់រងបែបឌីជីថល កង្វះខាតនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគាំទ្រ ដូចជាបរិស្ថានសាកល្បង (regulatory sandbox) និងបណ្ដាញអ៉ីនធឺណិតនៅតំបន់ជនបទ កង្វះខាតនូវការគាំទ្រពីតួអង្គនានាក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី បច្ចេកវិទ្យាធានារ៉ាប់រង ទាំងវិស័យសាធារណៈ វិស័យឯកជន និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាអក្ខរកម្មផ្នែកឌីជីថលរបស់ប្រជាជននៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយ”។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័័ន្ទភីរូ អគ្គនាយកនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា បានអញ្ជើញធ្វើសុន្ទរកថាបិទដែលបានគូររំលេចពីយន្តការបន្ត រួមមាន ការបន្តកិច្ចការស្រាវជ្រាវ និងកិច្ចសហការវាងដៃគូភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ជាលទ្ធផល, សិក្ខាសាលានេះបានប្រព្រឹត្តទៅយ៉ាងរលូន បញ្ចប់ដោយភាពជោគជ័យ និងទទួលបានលទ្ធផលគាប់ប្រសើរដូចការរំពឹងទុក ដោយមានអន្តរសកម្ម និងការពិភាក្សាគ្នាយ៉ាងផុសផុលរវាងវាគ្មិន និងអ្នកចូលរួម ប្រកបដោយស្មារតីចែករំលែក និងយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់។ តាមរយៈការពិភាក្សា, ការចែករំលែកទន្សនាទាន, គំនិតនវានុវត្តន៍ និងបទពិសោធជាក់ស្ដែងពីសំណាក់ភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗទាំងអស់, គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល ប្រមូលបាននូវធាតុចូលល្អៗ ជាច្រើន សម្រាប់ធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការ តាក់តែងសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងភាពគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។

Workshop on the role of insurance and financial technology in Cambodia's digital economy
Phnom Penh: On June 15, 2022, the Digital Economy and Business Committee, the Insurance Regulator of Cambodia, and the Insurance Association of Cambodia, co-organized the workshop on the Role of Insurance Sector and FinTech in Digital Economy, which was presided over His Excellency ROS Seilava, the Secretary of State, Ministry of Economy and Finance, and Chairman of the working group on drafting Cambodia’s Financial Technology Development Policy, with the participation of top government officials, distinguished delegates from relevant government bodies, representatives from insurance companies, banks, microfinance institutions, and private companies, in a total of 124.
This workshop was organized with the four primary purposes:
(1) to continue to collect additional and specific inputs in the insurance sector, (2) to disseminate Cambodian policies and regulatory frameworks related to digitalization in the insurance sector, and (3) to identify current trends, challenges, and opportunities in the insurance sector. Cambodia, and (4) define the role of digital data exchange nurseries in Cambodia for the insurance sector.
On this special occasion, HE Ros Seilava gave an opening speech on the workshop regarding “Although the insurance sector has been growing and has potential, the insurance technology (InsurTech) in Cambodia is still in the nascent stage and has been encouraging some challenges, including the lack of regulator frameworks for digital insurance-related businesses, the lack of support infrastructures, such as regulatory sandbox and the access to the internet in the rural areas, the lack of support from key actors in the InsurTech ecosystem, including public, private and development partners, and low financial and digital literacy among Cambodian people,”.
As a result, the workshop proceeded smoothly and achieved the expected outputs, with interactive and lively discussion among presenters, panelists and participants, and a spirit of sharing and attentiveness. Through the discussions and sharing of concepts, innovative ideas and experiences from stakeholders, the Digital Economy and Business Committee received valuable input to build an effective and holistic foundation for Cambodia’s Financial Technology Development Policy.