សិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាល និង ការដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការស្ដីពី ផតថលតាមដាន និង វាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី ២០ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០២៣ វេលាម៉ោង ៨:៣០ នាទីព្រឹក ដល់ម៉ោង ១២:00 នាទីរសៀល, គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីជីថល (គ.ស.ធ.ឌ.) បានរៀបចំ “កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល និង ការដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការនៃផតថលតាមដាន និង វាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា” ក្រោមការដឹកនាំ និងសម្របសម្រួលរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ អគ្គលេខាធិការរងនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន គ.ស.ធ.ឌ. នៅសណ្ឋាគារអូកវូដ ព្រេមៀ ភ្នំពេញ។ កម្មវិធីនេះ មានការចូលរួមពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីផ្នែកបច្ចេកទេសមកពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធសរុបចំនួន ៩៦ រូប។ កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់ៗ ចំនួន ២ គឺ៖ (១)-ការដាក់ប្រកាសឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវផតថលតាមដាន និងវាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា និង (២)-ការណែនាំពីរបៀបប្រើប្រាស់រួមមាន៖ ការបញ្ចូលទិន្នន័យ និង របាយការណ៍របស់ក្រសួង-ស្ថាប័នទទួលបន្ទុកអនុវត្តក្នុងក្របខណ្ឌតាមដាន និងវាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា និង ផែនការសកម្មភាព ៣ ឆ្នាំរំកិល ២០២៣-២០២៥  របស់ គ.ស.ធ.ឌ.។
កម្មវិធីនេះ បានចាប់ផ្តើមដំណើរការដោយការថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះពីសំណាក់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត តាំង ងួនលី អគ្គលេខាធិការរងនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន គ.ស.ធ.ឌ. ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើ ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង សង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ និង ផែនការសកម្មភាព ៣ ឆ្នាំរំកិល ២០២៣-២០២៥  របស់ គ.ស.ធ.ឌ.។ ជាកិច្ចបន្ទាប់, ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ បានថ្លែងសុន្ទរកថាស្វាគមន៍ ដោយបានគូសរំលេចថា ផតថលតាមដាន និងវាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជាដំណាក់កាលទី ១ នាពេលនេះ គឺជាសមិទ្ធផលថ្មីមួយទៀតរបស់ គ.ស.ធ.ឌ. ដែលសមិទ្ធផលនេះនឹងចូលរួមចំណែក ជាផ្នែកមួយជំរុញដល់ការអនុវត្ត ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង សង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ និង ជំរុញប្រសិទ្ធភាពដល់ការងារតាមដាន និងវាយតម្លៃរវាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថល។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ក៏បានគូសបញ្ជក់ថា ការរៀបចំកម្មវិធីនេះ ជាផ្នែកមួយនៃការផ្សព្វផ្សាយ និងប្រកាសឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ក៏ដូចជាការណែនាំពីរបៀបនៃការប្រើប្រាស់ និងវិធីសាស្រ្តនៃការបញ្ចូលទិន្នន័យ និង របាយការណ៍ទៅក្នុងផតថលតាមដាន និងវាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជាផងដែរ។ ក្នុងន័យនេះ គឺសំដៅដល់ភាពរួចរាល់សម្រាប់ការចាប់ផ្តើមប្រមូលទិន្នន័យ និង របាយការណ៍ពីក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបន្ទាប់ពីកម្មវិធីនេះត្រូវបានបញ្ចប់។
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ បានផ្តល់ជាអនុសាសន៍ និងការតម្រង់ទិសដល់ក្រសួង-ស្ថាប័នទទួលបន្ទុកអនុវត្ត ដើម្បីធ្វើឱ្យការអនុវត្តក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង សង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ កាន់តែទទួលបានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ដែលមានជារួមគឺ ការបន្តចូលរួមអនុវត្តផែនការសកម្មភាព ៣ ឆ្នាំរំកិល ២០២៣-២០២៥ របស់ គ.ស.ធ.ឌ. និង ការសហការក្នុងការផ្តល់ទិន្នន័យ និង របាយការណ៍ឱ្យស្របតាមផែនការសកម្មភាព និង ក្របខណ្ឌពេលវេលាដែលបានកំណត់។
កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល និង ការដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការនេះបានប្រព្រឹត្តទៅយ៉ាងរលូន និងសម្រេចបានលទ្ធផលគាប់ប្រសើរដូចការរំពឹងទុក ដោយមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មប្រកបដោយស្មារតីចែករំលែក និងយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ពីសំណាក់តំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ។ តាមរយៈបទបង្ហាញរបស់ក្រុមការងារអគ្គ-លេខាធិការដ្ឋាន គ.ស.ធ.ឌ. និង ការធ្វើតេស្តសាកល្បងបញ្ចូលទិន្នន័យដោយផ្ទាល់របស់តំណាងក្រសួង-   ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ នឹងរួមចំណែកជាមូលដ្ឋានដ៏សំខាន់ សម្រាប់ជំរុញប្រសិទ្ធភាពការងារតាមដាន និងវាយតម្លៃនៃសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា ក៏ដូចជារួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ចឌីជីថលនៅកម្ពុជាផងដែរ។

Phnom Penh: On October 20, 2023, from 8:30 am to 12:00 pm at Oakwood Premier Phnom Penh, the Digital Economy and Business Committee (DEBC) organized the “Training Workshop and Official Launch of the Monitoring and Evaluation Portal of Cambodia Digital Economy and Business”, under the lead and coordination of H.E. Dr. Chhieng Vanmunin, Deputy Secretary General of the General Secretariat of the DEBC. The event was attended by a total of 96 high-ranking officials representing relevant ministries and institutions and technical officials. This event is designed for two main purposes: (1) to officially launch the Monitoring and Evaluation Portal of the Cambodia Digital Economy and Business, and (2) to guide how to use the portal, including data entry and reports of the ministries and institutions in charge of implementation within the framework of monitoring and evaluation of the Cambodia digital economy and business and the Three-Year Rolling Action Plan 2023-2025 of the DEBC.
The event began with a keynote speech by H.E. Dr. Taing Nguonly, Deputy Secretary General of the General Secretariat of the DEBC, focusing on the Cambodia Digital Economy and Society Policy Framework 2021-2035 and the Three-Year Rolling Action Plan 2023-2025 of the DEBC. Next, H.E. Dr. Chhieng Vanmunin gave welcoming remarks, highlighting that the first phase of the Monitoring and Evaluation Portal of the Cambodia Digital Economy and Business is considered a new achievement of the DEBC. This achievement will contribute to the implementation of the Cambodia Digital Economy and Society Policy Framework 2021-2035 and increase the effectiveness of monitoring and evaluation between the relevant ministries and institutions with the DEBC. At the same time, His Excellency also emphasized that the organization of this event is part of the dissemination and official launching, as well as guidance on how to use and enter data and reports into the Monitoring and Evaluation Portal of the Digital Economy and Business. In this sense, it refers to the readiness to begin collecting data and reports from relevant ministries and institutions after the event is completed.
In addition, the H.E. Dr. Chhieng Vanmunin also provided recommendations and guidance to ministries and institutions in charge to make the implementation of the Cambodia Digital Economy and Society Policy Framework 2021-2035 more effective, which is to continue to participate in the implementation of the Three-Year Rolling Action Plan 2023-2025 of the DEBC, and cooperation in providing data and reports in accordance with the action plan and time frame. The event went smoothly and successfully achieved the expected outcomes, with active participation, sharing spirit, and great attention from the representatives of relevant ministries and institutions. Additionally, the presentation of the working group of the General Secretariat of the DEBC and direct data entry testing of relevant ministries and institutions will contribute to an important basis for promoting the efficiency of monitoring and evaluation of Cambodia's digital economy and business, as well as contribute significantly to the development of the digital economy and business in Cambodia