សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្ដីពី “ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹង ជំនាញ និងការចាប់យកឌីជីថលសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា”
រាជធានីភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី ២៨ ខែ មីនា ឆ្នាំ ២០២៤ វេលាម៉ោង ២:០០ នាទីរសៀល ដល់ម៉ោង ៥:០០ នាទីរសៀលនៅអគារមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច, គណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល (គ.ស.ធ.ឌ.) បានរៀបចំ សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្ដីពី “ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹង ជំនាញ និងការចាប់យកឌីជីថលសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា” ដែលប្រព្រឹត្តទៅក្រោមការចូលរួមរបស់ លោក ហាំង សុខសេរី ប្រធាននាយកដ្ឋានគម្រោង នវានុវត្តន៍ និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការសេដ្ឋកិច្ចនិងធុរកិច្ចឌីជីថល។ សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយនេះមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំ តំណាងសមាគម សហគ្រាស សកលវិទ្យាល័យ ក្រុមហ៊ុន និងភ្ញៀវកិត្តិយសសរុបចំនួន ១០០ រូប។
សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់ៗ ចំនួន ៣ គឺ៖ (១). ជំរុញការផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងអំពីបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ជំនាញ និងសារៈសំខាន់នៃការចាប់យកឌីជីថលនៅក្នុងយុគសម័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល (២). ចែករំលែកទស្សនទានគំនិតនវានុវត្តន៍ និងបទពិសោធន៍ជាក់ស្ដែងពីអ្នកជំនាញ និងសហគ្រិន និង (៣). កសាងបណ្ដាញទំនាក់ទំនងជាមួយសហគមន៍ធុរកិច្ចឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
កិច្ចដំណើរការនៃសិក្ខាសាលានេះបានគូសរំលេចអំពីការផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងឌីជីថលសំខាន់ៗ និងសារៈសំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍជំនាញឌីជីថលសម្រាប់ប្រជាជន យុវជន និងសហគ្រិនកម្ពុជា ដើម្បីបញ្រ្ចាបការយល់ដឹង និងជំរុញការពង្រឹងសមត្ថភាពក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ទាញយកគុណប្រយោជន៍អតិបរិមាក្នុងការអនុវត្តប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម និងបង្កើនផលិតភាពការងារឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ចឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
ជាលទ្ធផល សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយនេះបានប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន និងទទួលបានលទ្ធផលគាប់ប្រសើរដូចការរំពឹងទុកថែមទាំងទទួលបានធាតុចូលល្អៗជាច្រើន តាមរយៈការចែករំលែកទស្សនទាន, គំនិតនវានុវត្តន៍ និងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងពីសំណាក់វាគ្មិនកិត្តិយស និងអ្នកចូលរួមទាំងអស់។

Disseminated Workshop on "Promoting Digital Awareness, Skills and Adoption for Cambodian Citizens"
Phnom Penh: On March 28, 2024, from 2:00 - 5:00 PM at the Business Development Center, the Digital Economy and Business Committee organized a dissemination workshop on "Promoting Digital Awareness, Skills and Adoption for Cambodian Citizens", was presided over by Mr. Haing Sok Serey, Director of Project Innovation and Development department of the General Secretariat of Digital Economy and Business Committee, highly representing H.E. Dr. Kong Marry, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance and Secretary General of the General Secretariat of the Digital Economy and Business Committee. This workshop was attended by managerial leaders and representatives of various associations, enterprises, and universities in Cambodia with 100 participants.
This disseminated workshop was organized for three main purposes: (1). promoting the awareness of digital technology, innovation, skills, and essential uses of digital adoption, (2). gathering practical perspectives from many real-world use cases shared by professional experts, and entrepreneurs including early digital adapters and leaders, (3) connecting and building a digital business community and ecosystem in Cambodia.
The workshop process highlighted the importance of disseminating necessary digital knowledge and the importance of developing digital skills for the Cambodian people, youth, and entrepreneurs to deepen awareness and promote capacity building in the essential uses of digital technologies for maximum benefit. Implement business operations to increase labor productivity more effectively and contribute to the development of the economy and digital business in Cambodia.
As a result, this disseminated workshop proceeded smoothly and successfully achieved the expected outcomes, and also received valuable input by sharing ideas, innovations, and practical experiences from distinguished speakers and participants.